6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul\'da doğdu. 1. Dünya Savaşı\'na katıldı. Yaralanınca İstanbul\'a dönerek Yeşilköy\'deki Tayyare Mektebi\'ne girerek pilot olarak mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında pilot brövesi alarak 7. Tayyare Bölüğü\'nde Ruslara karşı harekata katılan Vecihi Bey, başarılı keşif ve bombardıman uçuşları yapmış ve bu arada girdiği bir hava muharebesinde bir Rus uçağını indirmiştir. Vecihi Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk tayyarecidir.[]Daha sonra Ruslara esir düşen Vecihi Bey, Hazar Denizi\'nde bulunan Nargin Adası\'ndan yüzerek İran üzerinden kaçmayı başarmış ve yurda dönerek 1918 yılı yaz başında Yeşilköy\'de konuşlanmış bulunan 9. Harp Tayyare Bölüğü\'nde görev almıştır.
Bu bölükte görevli iken bir av uçağı tasarımı yapan Vecihi Bey\'in bu projesi Mondros Ateşkes Antlaşmasın\'ın imzalanması ile yarım kalmıştır. Kurtuluş Savaşı\'na katılan Vecihi Bey, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yaptığı gibi bir Yunan uçağını da indirmiştir. Kurtuluş Savaşı\'nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur. İzmir (Gaziemir - Seydiköy) hava meydanına ilk giren ve işgal eden kişi olur.
- alıntıdır
-vecihii hürkuşa yapılan hakaretler;
- vecihii hürkuşun ismi meyhanelere verilmesi (bkz: vecihii pub)
- şener şenin vecihii filmi darde vurmuştur
Heykeli fenerbahce stadindan biraz ileridedir. Fenerbahce stadi vecihi hurkus heykelinin biraz gerisindedir diyen yoktur ama. Onemsenmeyen degerlerimizden sadece biri.
Hatta bu aralar yeniden hatirlanmasini da bence kardes payi adli dizide onu anlatan jenerikten dolayidir.