vicdani ret - omü sözlük
sözlükte zorunlu askerlik karşıtlığının savunulmasına mütakip tartışılması gereken konudur.ben değerlendirdiğimde yanlış ve doğru olan bazı yönlerini görebiliyorum.yanlışlarla başlayalım;

1)türk milleti köken olarak ve atadan gelme genetiğiyle asker bir millettir ve tarih boyunca bu böyle süregelmiştir.şu anki durum o kadar dillere destan olmasa da türkiye\'yi güçlü yapan en önemli yanlarından biri ordusudur.vicdani ret resmileşirse bu askeri güce önemli ölçüde zarar verecektir.

2)günümüz gençleri malesef eskiler kadar cesur değil ve birçoğu askere gitmeye korkuyor.mevcut hayat düzeni de gençleri savaş,silah,askerlik psikolojisinden uzaklaştırıp teknoloji ve okumaya yönlendirdiği için bu alanda çok efektif olamıyoruz artık.bu sebepten vicdani ret geldiğinde askere gitmeyen baya fazla olacaktır.askeriye personel bulma konusunda sıkıntı çekebilir.

3)terör gerçeği ve gençlere yansıması.vatan millet sakarya edebiyatı artık malesef yemiyor.birçok genç doğudaki operasyonların siyasi olduğunu düşünüyor ve ben kimin için öleceğim moduna girmiş durumda.özellikle 7 haziran sonrası bu çokça dillendirilmişti.bu sebepler de vicdani ret patlaması yapabilir.

gelelim mantıklı ve kabul edilebilir sebeplerine;

1)eşitliği sağlayacak olması.şu an zaten ara ara bedelli askerlik adı altında ortalama 20 bin tl ye \'paralı vicdani ret\' uygulaması yapılıyor.fakir ailelerin çocukları doğuya gidip çatışmada ölürken zenginler ve siyasilerin çocukları televizyon başından takip ediyor.bu önemli bir sorun.

2)gerçekten vicdani yönü.bir insan askere gitmek,silah tutmak ya da kendi düşüncesine göre 12 ayını heba etmek istemiyorsa ona zorla yapacaksın demek ne kadar etik,ne kadar doğru.kendi kararını kendi verse ve kendi isteğiyle askere gitse daha faydalı olmaz mı zaten bu ülkeye..

e peki oldu da bir şekilde yasalaştı diyelim çözüm nasıl olacak.paralı askerlik konuşuluyor ama vatan savunmasını para karşılığında peşkeş çekme fikri de insanın canını acıtıyor öyle olunca.gerçi başımızdakiler o işi çoktaan aştı ya,biz niye bu kadar düşünüyorsak.
türk ırkının savaşçı özelliğini yitirmesi için oynanan bir plandır.

kendini türk olarak gören hiçbir erkeğin bu aptallığa kulak vereceğini sanmıyorum. haa türk olup kendini türk\'ten başka her bok olarak nitelendiren mankurtlaşmış it soyları ne bok yerse yesin tabi.
\"askerlikten korkuyorum\", demeyip de karı gibi laf kıvırıp, ben \"vicdani retçiyim\" bilmem ne diye kıvıran erkek müsvettelerinin suratına tükürmek istiyorum.
Tamam işte benim yerime niyetli olanları götürün. Benim genlerimde savaşmak falan yok. Yürü be aslan parçası, ALLAHUEKBER!
Babamin bana yapmak isteyipde yapamadigi ( fiilen kabul ettigi) bir durumdur :)

(bkz: vicdanınıskm)
Dünyada uygulandığı birçok yer vardır ve gayet başarılı olmuştur.Bir insana istemediği bişey yaptırmak (hele ki bu insan öldürmekse) etik değildir.Bunun yerine askerlik süresine denk kamuda çalışması önerisi uygundur bence..Türklerin savaşçı özelliklerini kaybetmeleriyle uzaktan yakında alakası yoktur sonuçta halleri ortada kaybedecek bişeyleri kaldığını düşünmüyorum.Kaldı ki askerlik ülke geneli uygulanan bir zorbalık
bizim toplum şu konuyu amma büyüttü be, bırakın kardeşim isteyen yapsın-istemeyen yapmasın size ne ulan.

o adam ölse 21 yaşında. vatan sağolsun diyip geççen sen, ama adam istemiyodu fakat çevresince hor görülür diye gitti. ne oldu, hor görecek olanların götü rahat etsin diye hudutta can verdi.

çokta umrumdaydı milletin hor görmesi. benim atalarımda savaşçı yruh yok birader, bizimkiler çiftçiydi. önce o siyasiler çocuklarını milyarlık işlere sokacağına askere göndersin. belki onlardan biri şehit olursa bende giderim.