yeşil pasaport, pek fazla kullanılmayan diğer ismiyle (bkz: hususi pasaport) - ayrıca (bkz: special passport)

mevcut ve eski milletvekillerine, görevleri süresince olmak kaydıyla büyükşehir, il ve ilçe yöneticilerine, ayrıca birinci, ikinci ve üçüncü derece devlet memurlarına verilen pasaporttur.

bu pasaportu alabilecek durumda olanların eşleri ve aileden çeşitli sosyal haklar bakımından ilişiği kesilmemiş, kendi bağımsızlığını devlet nezdinde ilân etmemiş (evlenmemiş, öğrenci durumda vb) olan çocukları da 25 yaşına kadar aynı pasaportu almaya hak kazanıyorlar. yine, bu pasaportu alabilecek durumda iken vefat edenlerin eşleri de, tekrar evlenmemek kaydıyla bu pasaporttan faydalanmaya hak kazanabiliyorlar.

eurodesk, evs, ab komisyonu eylem programları düzenleyen yahut düzenlenmiş olanlara katılımcı gönderen çeşitli kurum ve kuruluşların, yurtdışına çıkışlarda sağladığı kolaylık sebebiyle sıklıkla yana yakıla aradıkları insan türü bu pasaporta sahip olanlardır. proje başvuruları için başvuru süresinin bitimine yaklaşıldıktan sonra, boş kontenjanlar yeşil pasaportlularla doldurulmaya çalışılır. bu sebepten ötürü yeşil pasaporta sahip insanlar, bu programlardan birkaç kez faydalanır.

aslında bu programların öncelikli amacı dezavantajlı insanların kendisinden faydalanmasını sağlamaktır. ama kurum ve kuruluşlar, öncelikli olarak dezavantajlı bireylere ulaşmaya çalışmaktansa, programları kâr ve eğlence amaçlı kullanma yoluna gittikleri için kolayı seçerek, yeşil pasaport sahiplerine ulaşmaya ya da onların kendilerine ulaşmasını sağlamaya çalışmaktadırlar.

emniyet genel müd. pasaport daire başkanlığı için [http://www.pasaport.pol.tr/Sayfalar/basvuru-belgeleri-hususi.aspx link]
yıllardır sahip olduğum fakat çekmecenin bir köşesinde ölümüne yatan pasaport çeşididir.
2 senedir aktif olarak kullandığım harika bir ayrıcalık beleşe yurtdışına çıkabilmek yeni kültürlerle sıcak sımsıcak temsalar kurabilmek için kullanılan devletin ilk defa sevdiğim bir yönününü ortaya çıkaran mucizevi pasaport