akkuyu nükleer enerji santrali - omü sözlük
mersin büyükeceli beldesinde yapımına başlanan, nükleer enerji santralidir.

Son yaşanan habere göre -ki 5-10 önce haberleri yayınlanmıştır; santralin durdurulma kararı alındığı yönündedir.

Bildiğiniz üzere, Rusya ile yaşanan kriz santral yapımını da etkiledi. Bu etki, bir çok kişi için sevindirici bir haberdir ama Rusya bu davranışının, aleyhine sonuçlanacağının farkında değil gibi görünüyor.

Açıklamalara göre;

\"Kriz ne kadar sürer bilemiyoruz. Rusya projeden çekilmek de isteyebilir. Ama 2022\'de santralin devreye alınması artık kolay olmayabilir\"

\"Rusya projeye devam edemezse diğer seçenekler değerlendirilir. Bu projeyi isteyen ve dünyanın önde gelen başka aday ülkeleri var\"

gibi açıklamalar yer almaktadır.

Ayrıca, Rusya\'nın BM güvenlik konseyinde yaşadığı sıkıntı da işin cabası, bunu da belirtmek lazım. Son günlerde, her şeyin üste üste geldiği Rusya tarafında, böyle bir davranış şaşırtmadı. Bu durum ve diğerleri bizi de etkiliyor, bunu da not düşelim. Tek taraflı bir durum söz konusu olamaz. Her iki ülke de, belli açılardan ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

Son olarak, krizin getirdikleri/götürdükleri kara kutu ile netleşecek gibi görünüyor. Tabi, onun altından da bir şey çıkmazsa...


Düzenleme: Ve haber yalanlanır. Bakanlık sonunda açıklama yaptı ve haberin yalan olduğunu söyledi. Proje devam etmektedir.