babanın yaşlandığını fark etmek - omü sözlük
hiç yaşlanmayacağını sandığınız adamın yavaş yavaş \"sizden daha çok büyük\" olduğunun farkına varmaktır. \"benim babam hiç yaşlanmayacak, hep aynı kalacak, anlaşmamız var.\" dersiniz içinizden. fakat artık saçlarında fark ettiğiniz o tek tük beyazlıkların içe oturması da pek sindirmesi kolay bir lokma değildir. bazen her şey birkaç ay içerisinde bile olabilir. birkaç ay görülmeyen babanın o gördükten sonraki farkı insanı eritir. apartman merdivenlerini çıkma yarışı yaptığınız adam, o merdivenleri korkuluğa tutunarak çıkmaya başlayınca, bi farklı bakarsınız artık babanıza.
yaşlandığını fark etmek ayrı koyar insana, bi de \'\'lan 50 yaşına geldiyse en az 10 yılını benim yüzümden yaşlandı\'\' demek ayrı koyar.
En çok da eski fotoğraflara bakarken şakasına söylenen \"baba amma yaşlanmışsın ha\" lafı üzerine babanın bi an duraksadığını, bi hüzünlendiğini gördüğün an koyar.
Babanın dedeye benzemeye başlamasıyla başlar. Huyları, hal ve tavırları aynı olur gittikçe. Ben de babama benzemeye başlıyorum. Dedem 2 nesil kendinden aynısını yapmış helal olsun.
babanızla aranızda 48 yaş varsa çok daha net fark ettiğiniz bir şey oluyo.

okuldan tatil için eve döndüğünüzde onu zayıflamış görmek, yüzünün çöktüğünü görmek... kalbinizi sızlatır. gözleriniz dolar böyle şeyleri düşününce ve korkarsınız. yazamazsınız. allah anne babamıza uzun ömür versin.
Babanızın kendisiyle yaşıt olan bir arkadaşının vefat ettiğini öğrendiğiniz an hissettiğiniz korkuyla karışık hüzündür.bir farkındalık ancak bu kadar acıtabilir.
- zaman geçtikçe babanıza benzersiniz yada onun bazı şeylerini tıpkısının aynısıymış gibi alırsınız. ardından zaman geçer yaşlanmaya başlar babanızda değişir ve düşünmeye başlarsınız acaba bu yaşta bende mi böyle olucam diye. çünkü evlenmek istediğiniz hayallerinizdeki kadın zaman geçtikçe de anneniz gibi biri olmasını yada bazı özelliklerini taşımasını istersiniz. (tabi erkekseniz unutmadan açıklayım)

-genel olarak aile yaşantınız, anne-babanızın yaşlanması sizin yaşacağınız evlilik ile ilgili büyük ipuçları verir.