Arılar tarafından, çiçek, meyve tomurcukların alınan nektarın bal midesi denen organlarında, enzimler yardımıyla, kimyasal değişime uğrayarak oluşan yaralı besin.
Kekik, çam, çiçek gibi çeşitleri olan balın çok da güzel bir rengi vardır.
Saç rengi olarak kullanılabilir. Bal köpüğü rengi olarak da bilinir, buğday tenli bayanlara çok yakıştığı aşikardır. Bal rengi gözler de vardır. Sarı ile kahverengi arasında kalmış bu gözler, bazen ürkütücü olabilir fakat güzel, duru bir renktir.
Çerçeve şeklinde olanları petek balı diye geçer kavanozda satılanlar süzme baldır. Dünya\'da bozulmayan tek yiyecektir. Balın içinde bulundurduğu kristallerin meydana çıkmasıyla (bu genelde sıcak-soğuk ortamda değiştirilmesi ile olur) bozulmuş telaşı verilir ancak sıcak suyun içerisinde 15-20 dakika ısıtılması ile eski haline getirir.
Flash tv\'de 1 değil 2 değil 3 değil 4 değil tam 5 kavanozu 100 liraya satılan munis gıda maddesi.
arı urunu bir zamanlarin efsane sifali besin maddesi. zira gunumuzde icine seker basildigindan balin sadece adi kaldi. parasi olana anzer bali hala sifalidir tabi...
Ekmeğin üstüne tereyağ misali sürülüp sürülüp yenilebilecek olan tatlı bir besindir. Fakat erimiş kaşar hali olduğundan bulunduğu yerden alınıp ekmeğe sürülmesi biraz zordur.