foie gras - omü sözlük
yağlandırılmış kaz ciğerinden yapılmış, fransız yemeğidir.

gavage (zorla besleme) denilen bir yöntemle kazların ciğerlerinin yağlandırılma işlemi sağlanır.

[http://s7.postimg.org/dmxdc55e3/1024px_Mulard_duck_being_force_fed_corn_in_order.jpg gavage]

bu insanlık dışı yemek türü, bir çok ülkede yasaklanmıştır ama hâlâ bazı ülkelerde (bkz: amerika) (bkz: kanada) (bkz: macaristan) (bkz: bulgaristan) (bkz: çin) tüketilmektedir ve oldukça pahalı bir yemektir.
Kaz ciğeri ile hazırlanan hamurişi sayılabilecek bir yemek türü. Fransızların meşhur yemeklerinden bir tanesidir. Bir nevi kabarmış (pofidik pofidik olacak tabi) ciğerli krepe benzetebiilirsiniz.

Yağlanmış kaz ciğeriyle daha lezzetli olur fakat kazların ciğerlerini suni yollarla yağlandırdıkları için ilk bakışta hayvanlara eziyet olarak görmek çok normaldir. Kazları zorla besledikleri doğrudur evet ama bu tam olarak eziyet sayılmaz çünkü kazlar göçmen kuşlar olduklarından ve uçarak uzun yollar kat etmek zorunda olduklarından göç etmeden önce aşırı yemek yiyerek kendi ciğerlerini yağlandırırlar. Daha sonra göç boyunca bu depo ettikleri yağları kullanırlar.

--- `spoiler` ---

Dikkat teknik bilgi: karbonhidratlardan alınan glikoz vücuda fazla geldiğinde glikojene dönüştürülüp karaciğerde depolanır.

--- `spoiler` ---

Yani bunu her ne kadar hayvanın kendi rızası olmadan yapılan bir işlem olsa da hayvanın doğasına aykırı bir işlem değildir. Zaten hangi hayvanın rızasını alıyorız ki. Daha sütten kesilmemiş kuzuları pişirip yiyoruz. İnsanın vejeteryan olası geliyor valla. O kuzu ister mi daha gençliğinin baharında ölmeyi. İstemezdi tabi, kırlarda koo koo kooşar oynardı.Ne kadar caniyiz yaa... Bak şimdi moralim bozuldu. Bi lahmacun söylim bari.