fuan no tane - omü sözlük
nakayama masaaki (police station: rashoumon , kakazu no nagomi) tarafından ele alınan seri, 2004 - 2005 yıllarında champion red (shin mazinger zero, kagaku na yatsura, rescue me! franken fran…) dergisinde yayın hayatına başlamıştır. korku ve seinen (yetişkinlere yönelik) türüyle dikkat çekmektedir.
3 ciltten oluşan serinin, fuan no tane + (plus) adı altında devam serisi de mevcuttur.

bunun dışında, temmuz 2013 de yayınlanan, live-action filmi vardır. anna ishibashi (akai ıto, (bkz:toki wo kakeru shoujo)…) ve kenta suga (asu no hikari o tsukame, space battleship yamato, (bkz:kamen rider)…) gibi isimler, filmde yer almıştır.

serinin konusuysa aslında, mit gibi birçok dayanağı vardır. şehir efsaneleri, batıl inançlar, hayaletler gibi birçok doğaüstü olayı konu alan bir seridir. ve serinin sayfa sayıları, bazen çok kısa olabiliyor –ki bir sayısı 2–3 sayfadan oluşabilmektedir.

yatağınızın altındaki canavarlardan ya da dolabında saklanan öcüler gibi, karanlıkta saklanan ne olabilir? gibi korku ifadelerinden ötesine dayanan bir mizacı vardır. bazı korku hikâyeleri, alışılmışın çok dışında olabiliyor.

eksik yanlarıysa, karakterler ve bazen çizimler olabilir. eğer bu ve benzeri durumları göz ardı edersek, başlamak için iyi bir mangadır. şans verilmesi taraftarıyım. eğer, okuma fikriniz oluştuysa, şimdiden keyifli okumalar.