müslüman toplumlarda geri kalmışlığın nedenleri - omü sözlük
Din tüccarları yüzünden net...
avrupanın rönesans öncesi dönemini yaşıyoruz ama hiç aydınlanmayacakmışız gibi
Müslüman toplumlar geri kalmıştır evet. Bunun en büyük nedeni ise mezhepçilik zehrinin bu toplumlara zerk edilmesidir. Müslümanların başsız kalmasıdır. Arabistan, iran, ırak, suriye, türkiye vs. Vs. Hangisinin müslümanlığı birbiyle paraleldir? Hiçbiri.

İkinci faktör mehdi anlayışıdır. Yani kurtarıcı. Mehdi gelecek ve islamı yeryüzünde hakim kılacak ! Allah hiçbir topluma özellikle yatan tembel ve miskin topluma mehdi göndermez. Eğer çam ağacım olsun istiyorsan önce toprağa tohum atmalısın.


Oysa ki islamın kitabi kuranın ilk emrini doğru anlayabilseydik bu durumda olmazdık. Oku ! Ama okumaktan başka herşeyi yaptık.
Biri bu söylemleri bırakabilir mi artık? Hristiyanlığın olduğu, dinsizliğin olduğu memleketler de de geri kalmışlık vardır.
Haçlı seferleri ve Türk-moğol istilaları arap ve fars dünyasını mahvetmiştir.
islamın doğuşundan hemen sonra, dönemin ilim insanları (u: ibn-i sina)(u: ibn-i haldun)(u: gazali)(u: ibn-i rüşt) fars kültürüyle avrupa kültürüyle ve hint kültürüyle temas halindeler. Ve bir merak başlıyor, tartışma başlıyor, sorgulama başlıyor. Bunlar on ve on birinci yüzyılda tekabül ediyor. O dönem aynı zamanda haçlı seferlerini de kapsıyor. Kütüphanelerde kitap okuyan birbirleriyle tartışan adamlar askerlik yapmak zorunda kalıyor ve böylece kuzey arap kültürü bir yıkıma sürükleniyor. Bununla da bitmiyor. Daha önemlisi Cengiz Han. Horasanda dört milyon insan tek seferde ölüyor. Bu sayılar bugün için bile korkunç büyüklükte.
Hülagü han bağdatı alıyor sonra. Tarihçiler dicle üç gün siyah aktı derler, nehre atılan kitapların mürekkepleri nedeniyle.