onur ünlü - omü sözlük
1973 izmit doğumlu yönetmen, yazar, şair, müzisyen, oyuncu... ne bulduysa yapmış tanınmış kişi. filmlerini ve oyunculuklarını saymazsak(u: umuru vurdular) (u: swh) `ah muhsin ünlü `mahlası ile yazdığı postmodern şiirin kült bir temsilcisidir. sizin tanıyacağınız şekilde söyleyecek olursak ad `leyla ile mecnun`un yönetmenidir.
Beş kardeş adlı dizininde senaristliğini ve yönetmenliğini yapmıştır ama ne hikmetse tutmadığı gerekçesiyle yayından kaldırılmıştır.

Piyasadaki bir çok dizimsilere bin basar.
en sevdiğim üç şiirini paylaşmak istiyorum. (bkz: ah muhsin ünlü)


1 ne ikna edici bir intihar girişimidir
şimdi seninle göz göze gelmek


2 biliyor musun
köprücük kemiğini süsleyen birkaç ben için bile sevebilirdim seni


3 kavmin yanlış tufanlardan geçip duruyor
gözlerime baka baka aşk diyorsun
filmleri turk sinema tarihinde adindan soz ettirecek derecede basarili ve farklidir. kendine has bir tarzi vardir ve ne otorite (genis anlamda degerlendirmek gerekir) cok umurundadir ne de begenilme cabasi. bu nedenle filmlerini ve dizilerinin kisacasi yapimlarinin hayranlari nicelik olarak cok degildir belki ama nitelik olarak... sizin anlayacağınız az ve öz...

(bkz: güneşin oğlu)
2008 yapimi filmdir, yonetmenlik koltugunda onur unlu oturmustur. başrollerinde (bkz: haluk bilginer), (bkz: ozgu namal), (bkz: ahmet kural), (bkz: humeyra), (bkz: köksal engür) gibi kendini kanitlamayi gectim, ortamda bulunmalari bile ortamin kalitesini artirmaya yetecek isimler yer almaktadir. senaryo koay degildir. anlasilmasi icin seyircinin biraz ugrasmasini ister onur ünlü. ki bunu filmin sonunda acikca da dile getirecektir.
oldukca eğlenceli gecen bir havasi vardir filmin, genel olarak surukleyicidir de. filmden kopmazsiniz hatta isler kizismaya baslayinca heyecanla beklersiniz hikayenin devamini.
bu nedenle oldukca basarili bir filmdir. hele bir de haluk bilginerik catida (bkz: ülkü tamer) in (bkz: konuşma şiiri) ni okuduğu sahne vardir ki harikuladedir.

(bkz: polis)
2007 yapim filmdir. yonetmenlik koltugunda yine onur ünlü\'yü görürüz. basrollerde yeniden (bkz: haluk bilginer) ve (bkz: ozgu namal) cikar karsimiza bunlara ek olarak (bkz: sermiyan midyat), (bkz: settar tanriöğen), (bkz: ragıp savaş) da filmin oyunculari arasinda yer almaktadirlar. filmin tamamina dram havasi hakimdir. eger onur ünlü bu filmde izleyiciye sebepsiz yere aci çektirmeyi amaclamissa suphesiz basarili olustur. burada da zor bir senaryo bizi beklemektedir. zorlugun sebebi ise insanlarin film izlerken bir seyleri anlamlandirma cabasi icine girmelerinden kaynaklanmaktadir. film haluk bilginerin (bkz: musa rami) efsane oyunculuguna cok sey borçludur.

(bkz: itirazım var)
yonetmenligini, yapimciligini ve senaristligini onur ünlü\'nün üstlendiği 2014 yapimi filmdir. basrollerde leyla ile mecnunum ismail abisi (bkz: serkan keskin), (bkz: hazal kaya), (bkz: öner erkan), (bkz: büşra pekin) ve (bkz: osman sonant) yer almaktadir. turu polisiye komedi olarak gecmektedir.
!!suan anlatacagim seyler spoiler icermektedir, filmiz izlediyseniz okumaya devam etmeyin!!
filmin hollywood kalitesinde oldugunu dusunuyorum. cunku insanlarim begendigi bir tur olarak ileri zor senaryo, film bittiginde insani surprizli son bu filmde duzeydedir. hatta sunu vurgulamadan edemeyeceğim, muhtesem ile insani dumura ugratan filmler vb isimlerle hazirlamis aslen pes para etmez film listelerinde yer alan filmlerin bahsedilen sonlari, filmde hicbir sekilde izleyiciye ipucu sunulmayan ve filmin sonu geldiginde cat diyen ortaya atilan alakasiz bir konu uzerinde olamaktadir. bu konuda asıl kalite ise, film boyunca aslinda gozunun onunde duran ve sana defalarca ipucu sunumasina ragmen seni yaniltmayi basrmakta yatnaktadir.
(bkz: prestij) --> defalarca ipucu sunulmustur aslinda ama siz yine de fark edememissinizdir. (bkz: are you watching closely)
(bkz: 6. his) --> ayni sekilde filmin sonunda size sunulan tez cat diye ortaya atilmamis film boyuca surekli gozunuze sokulmus ama sizin bunu anlamamanizi saglamistir.
iste gercak basari budur. turk sinemasina kazandirilmis bu efsane film icin onur ünlüye siki bir sinema izleyicisi olarak en azindan kendi adima tesekkur ediyorum.

henuz izleyemedigim bu neden aciklama yapamadigim diger filmleri icin:
(bkz: celal tan ve ailesinin aşırı acıklı hikayesi)
(bkz: en aydınlatırsın geceyi)
(bkz: bes sehir)