the lord of the rings the return of the king - omü sözlük
a place on the last ship to leave middle-earth.

gandalf- ıt is time, frodo.
hobbitlerin minik kalpleri yerlerinden fırlayacakmış gibi olur ve endişeli gözler frodoya döner.

sam:-
what does he mean?

frodo o minicik haliyle o kadar çok şey yaşamıştır ki artık bu dünyada görebileceği bir şey kalmadığını ses tonuna yansıtarak,sakin bir şekilde kardeşlerine durumu açıklamaya başlar.frodo çoktan ölmüştür.

frodo:-
we set out to save the shire, sam.
and it has been saved.
but not for me.
-
sam acılarla pekiştirdiği dostluğu,mr.frodoyu bırakmaya hazır değildir.anıların mr.frodosuz kalması ,sam'in hissettiği derin acı sesine,mimiklerine yansır.sam beyhude bir çaba ile son kez şansını dener.

sam:
you don't mean that.
you cant leave...

kardeşliğin başından itibaren,küçücük yüreğiyle, en acı en zor görevi yerine getirmiş,taşıdığı yük altında benliğini kaybetmiş frodo ağlatan bir ses tonu ile son sözü söyler.

frodo:
the last pages are for you, sam.

aslında son sayfalar tamamlanması için bizlere verilmiştir.
frodo son kez kardeşlerine sarılmaya başlar. sırasıyla pippin ve merry e sarılır. .göz yaşları sel ,derya olur.aslında bizi etkileyen veda sahnesi değildir. frodonun o ufacık yüreği ile ölüm gibi bilinmezliğe karşı gösterdiği cesaret bizim yüreğimi burkar,ağlatır. vedalaşma sırası sam'dedir.frodo en fazla sam 'e sarılır,sadece sam'i öper.o an "sam" biz oluruz. arkadaşını yaşadığı acılarla yalnız başına bırakmak,onun anılarından silinmek,sam e daha fazla şefkat göstermesine neden olur.son kez sam ile göz göze gelir. .küçücük bir çocuk iken başladığı serüveni ölümü kabullenmiş bir yaşlı ihtiyar olarak bitirir.
-
benim için serinin en anlamlı sahnesi budur.bütün serüven burada anlam bulur.bu sahnenin hissettirdiği duygu hikayenin kapılarını açar.her an,her macera aklımda canlanır. koca koca duygusuz adamların bugudur bu an.
post-modern çağın dogmalarından biridir.

kutsallaşmıştır ve beğenmeme, eleştirme hakkı yoktur. tıpkı 2000 yıl öncenin kutsalları gibi inanmasanız da saygı göstermek zorundasınızdır(!). yine klasik kutsallar gibi en ufak eleştiri ya da beğenmeme emaresi, gerizekalılık, zevksizlik, aptallık, komplekslilik, ilgi budalalığı olarak adlandırılır.

bu bağlamda (post) modern insanın, klasik çağ insanından yobazlık ve bağnazlık adına pek de bir farkının olmadığını gösterir.

nasıl klasik kutsallar, "elinizden geliyorsa bir benzerini getirin" denerek soyut şekilde savunuluyorsa, bu kutsal da "adam dil geliştirmiş" gibi klişelerle savunulur, yüceltilir.

neticede eserin kendisinden ziyade ona yüklenen "noksandan münezzehlik", tıpkı "islam'da hata olmaz, müslümanda olur" ilkesi gibi bir hâl almıştır.

nasıl "kuran'da sonsuz ilim ve hikmet vardır ama kalpleri mühürlenenler anlayamaz" denerek muhalifler dinlenmemişse, bu eser için de "eserde tanrısal muhteşemlik * vardir ancak anlayamayan cahildir" denerek eleştirel yaklaşacak olanın peşinen yolu kesilir.