zina etmiş biri ile evliliğin yok hükmünde olması - omü sözlük
Günümüz toplumunda hiç de azımsanmayacak miktarda evlilik dışı ilişki yaşanmaktadır. Evlilik dışı ilişkiyi yanlış bulan ve bunu yapmış olup da pişman olanlar olsa da bir çok birey de bunun normal bir şey olduğunu savunmaktadır.

Evlilik dışı ilişkiyi normal bulan bireyler doğal olarak bundan dolayı pişmanlık duymamaktadırlar. Bu bireylerden bazıları ise kendilerine bakir / bakire eş aramaktadırlar. Bir kısmı da bunu muhtemelen başarmaktadırlar.

Lakin evliliğin taraflarından biri eğer müslüman ve zina etmemiş ise bu birey açısından çok ciddi bir fiili durum ortaya çıkmaktadır.

Zira nur suresi 3. ayete göre (bkz: http://www.kuranmeali.org/24/nur_suresi/3.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx) bu bireyin evliliği dinen geçersiz ve eşi ona haramdır. Tövbekar olup da bunu bir hata olarak kabul edenler için hemen peşindeki 5. ayete göre (bkz: http://www.kuranmeali.org/24/nur_suresi/5.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx) istisna söz konusudur.

Şonuç olarak evlilik dışı ilişki yaşayıp da bundan pişman olmayan bireyler eğer böyle bir şey yaşamamış mümin biri ile evleniyorlar ise bilsinler ki evlilikleri fiilen geçersizdir.
islamiyet açısından geçerli, kanunlarımız açısından geçersiz durumdur.
günümüz kanunlarına göre zina suç değildir. zina, türk medeni kanunu 161. madde dolayısıyla özel boşanma sebebi sayılır. bu sayede eşi zina yapan kişi boşanma davası açabilecektir. yok hükmünde sayılması söz konusu değildir.
abi madde felan diyorsun da otelde zina yapanı polis basınca ahlak şubeye çekiyorlar ama iki taraf da razı bu duruma alan razı veren razı polis ne karışıyor abi
haydi gidelim yeni ergenliğe girmiş çocuklardan -helalinden- alabildiğimiz kadar alalım,evlenelim tutsak olması daha büyük avantaj.
yav kardeşim kimin eli kimin cebinde kim kimle ne yapıyor yetmedi mi bu bok yemeleriniz? git o halde zina etmemiş birini bul istediğini yap, hayvansal dürtülerini kontrol altına al,kim ne yapıyorsa yapsın size ne yahu?
herifler nelerle uğraşıyor siz hala dogmatik saçmalıklarınız ile kafa bulandırıp duruyorsunuz, yaşadığınız trajedi aşağılık kompleksinizden öte değil, kıskanç ibneler sizi.
Öncelikle \'Muta\' nikahı nedir diye bir araştırmak lazım. Muta nikahı yapıp biriyle birlikte olup, sonra boşol boşol boşol diyip ayrıldığında günah yazılmıyor ise bence bu devirde çok anlamı kalmamış bir konudur. Sonuçta inandığımız aynı ise, kandırılamayacağı mutlaktır.