joker - omü sözlük
`batman the dark knight` adlı filmde `heath ledger`ın canlandırdığı efsanevi karakterdir. çoğu izleyici tarafından sinema tarihindeki en iyi kötü karakterlerden biri olarak kabul edilmektedir.

--- `spoiler` ---

filmde joker\'in yaralarının iki farklı kaynağından bahsedilmektedir. ilki alkolik babasının, annesini bıçakladıktan sonra çok ciddi olduğu gerekçesiyle joker\'in yüzüne bıçakla gülücük kondurmasıdır. diğeri ise karısının yüzündeki izi sorun haline getirmesinden sonra, sırf ona yaraları önemsemediğini göstermek maksadıyla, ağzına jilet atarak kendini yaralamasıdır. buna rağmen karısı onu terketmiştir.

joker\'in bu kadar simgeleşme nedenlerinden biri klasik kötü karakterlerden daha farklı olmasıdır. derdi para ya da güç değildir. sorunu düzenledir.

(bkz:why so serious)
(bkz:let\'s put a smile on that face)

--- `spoiler` ---
ingilizce şakacı anlamına gelir. kralların soytarısıdır. dc comics batman çizgi romanlarında gerçek kötüdür. christopher nolan\'ın the dark knight filminde heath ledger tarafından mükemmel canlandırılmıştır. rol için uzun süre bir otel odasında yaşayan ledger ardında bir günlük bırakmıştır. buyrun (bkz: http://www.filmloverss.com/heath-ledgerin-joker-gunlugu/ )
önceki versiyon joker lere göre daha yüzeysel kaldığını düşündüğüm ama yer yer bazı diyaloglarını sevdiğim film.

(bkz: joker 2019)
ben beğenmedim. 40'ına 45'ine kadar bu kadar pasif olan bir adam sonradan çok güçlü karaktere bürünemez. tamamen saçmalık.
Heath Ledger dan sonra Joaquin Phoenix isimli ağabeyimizin çitayı daha da yükselttiği karakter. The dark knight filminde batman'in jokeri sorguladığı sahne benim en favori 3 scene'im arasındadır halen.